Nabór uczniów

 

Nabór uczniów

„HIPOTERAPIA JAKO FORMA REHABILITACJI PSYCHORUCHOWEJ I SPOŁECZNEJ”.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wielgiem wspierany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół SOSW w Wielgiem założone w 2009 r. przez kadrę pedagogiczną Ośrodka. Dzięki działalności Stowarzyszenia, które z dniem 05.01.2012 r. uzyskało status  organizacji pożytku publicznego,  może być realizowane wiele dodatkowych inicjatyw na rzecz dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wielgiem.

Stowarzyszenie finansuje lub wspiera finansowo różnego rodzaju przedsięwzięcia SOSW w Wielgiem, typu wycieczki, biwaki, turnusy rehabilitacyjne, hipoterapię, wyjazdy na basen, dofinansowuje imprezy sportowe i rekreacyjne oraz wspiera materialnie wychowanków poprzez zakup sprzętu sportowego itp. Wszystkie te działania są możliwe dzięki systematycznemu wspieraniu Stowarzyszenia Przyjaciół SOSW w Wielgiem przez  wiele firm z miasta i powiatu golubsko-dobrzyńskiego oraz dzięki odpisom 1% podatku dochodowego.

Stowarzyszenie w ramach swojej działalności bierze również udział  i startuje w konkursach dla organizacji pozarządowych. W tym roku kalendarzowym dzięki udziałowi w konkursie pn. Upowszechnianie Kultury Fizycznej i Sportu ogłoszonym przez Województwo Kujawsko-Pomorskie w Toruniu pozyskało środki finansowe na zorganizowanie Regionalnego Turnieju Piłki Nożnej 2014.

Sukces przedsięwzięcia zachęcił do startu w kolejnych konkursach organizacji pozarządowych i zaskutkował pozyskaniem środków z Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego.

Stowarzyszenie  po raz drugi otrzymało dotację od Zarządu Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego na realizację zadań publicznych. Tym razem jest to projekt  pod nazwą „HIPOTERAPIA JAKO FORMA REHABILITACJI PSYCHORUCHOWEJ I SPOŁECZNEJ”.

Zadanie realizowane jest już od września 2014 r., a zakończenie przewidziane jest na koniec roku kalendarzowego.  W ramach tego projektu uczniowie Ośrodka systematycznie wyjeżdżają i biorą udział w zajęciach hipoterapii w Szkole Rycerskiej „Floret” w Golubiu-Dobrzyniu. Zajęcia cieszą się ogromnym powodzeniem, ponieważ oprócz zwiedzania uczniowie przygotowują konie do jazdy, sami je czyszczą, zakładają uprząż. Następnie pod stałą  opieką i  kontrolą zarządców obiektu p. Joanny i Piotra Karmińskich jest jazda konna, co sprawia uczniom najwięcej radości. Starsi uczniowie korzystają z hipoterapii na dużych koniach, dla młodszych są też przygotowane atrakcje- jazda na kucykach. Jest też praca: uczniowie uczą się porządkowania boksów, zamiatania stajni, karmią zwierzęta- nie tylko konie, ale i innych mieszkańców: kucyki, osiołki – najbardziej aktywnego Igora, świnki wietnamskie, króliki i ozdobne kury.

Na zakończenie projektu planowane są wyjazdy w większych grupach uczniów, atrakcją będą przejażdżki dorożką, zabawy przy ognisku, a jeśli dopisze pogoda, będzie nawet kulig.

Hipoterapia to bardzo ciekawa i niezwykle skuteczna forma rehabilitacji i terapii, której celem jest nie tylko przywracanie dzieciom sprawności fizycznej, ale ma ona szczególnie istotne znaczenie  w terapii psychicznej. Stanowi doskonałą bazę wspomagająca ogólny psychoruchowy rozwój człowieka. Zmniejsza napięcia i zaburzenia emocjonalne u dzieci, wspiera w uczeniu umiejętności nawiązywania poprawnych relacji, kontaktów społecznych, daje poczucie bezpieczeństwa. I takie właśnie założenia ma projekt realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół SOSW w Wielgiem. Hipoterapia to same zalety i radość czerpania z kontaktu z naturą, z czego podopieczni SOSW  w Wielgiem w pełni korzystają.

Członkowie organizacji, pracownicy SOSW w Wielgiem, dziękuje wszystkim, którzy wspomagają Stowarzyszenie Przyjaciół SOSW w Wielgiem w formie pomocy merytorycznej, pomocy finansowej w postaci darowizn, dotacji, odpisu 1% podatku dochodowego, dzięki czemu tego rodzaju przedsięwzięcia i inne, mogą być realizowane.

 

Menu


Stowarzyszenie Przyjaciół SOSW w Wielgiem

Ćwiczę uczę wygrywam

Fotogaleria

umiem lepiej

Linki

 

Epuap

BIP

PAH
Copyright by A.N. Stworzono w CMS Joomla.